Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ağrısız Saç Ekimi

Yaşlandıkça, vücudumuzdaki tüm hücrelerde olduğu gibi, saçlarımız doğal olarak, zayıflamaya ve dökülmeye başlar. Birçok toplumda, saç dökülmesi yaşlanma sürecinin bir göstergesidir. 21. yüzyılda bunlar geçmişin problemleridir ve saç ekimi cerrahi topluluğunda, heyecan verici yeni gelişmeler her zaman olmaktadır.

Saç ekimi erkek ve kadınlara saç dökülmelerinde kalıcı bir çözüm sunar. Saç restorasyon ameliyatının amacı saçlı olan kafa derisi bölgesinde sağlıklı saç greftlerini almak ve saç derisinde yoğunluğun ya da kelliğin olduğu bölgeye nakletmektir. Süreci kalıcı kılan, yeni ekilen saç folikülünün güvenli donör özelliklerini korumasıdır.

Teknolojinin ilerlemesi ve cerrahi sürelerin azaltılması ihtiyacı ile, bazı merkezler saç ekimi yapmak için robotlar kullanıyor, bu daha hızlı olsa da çoğu tecrübeli cerrah bunu manuel olarak yapmayı tercih ediyor. Saç ekimini elle yapmak, doğal saç çizgisi söz konusu olduğunda daha doğal ve genç bir görünüm elde etmenize olanak sağlar.

Saç ekimi öncesinde öncelikle kapsamlı bir danışma, muayene ve tarih planlaması yapılmaktadır. Doktorunuz konsültasyon sırasında iyileşme süreleri, ek tedaviler ve ilaçlar da dahil olmak üzere saç nakli ameliyatının tüm ayrıntılarını gözden geçirecek. Saç ekiminde cerrahi teknikler olmasa da lokal anestezi uygulaması yapılması gerekmektedir. bu noktada ise ağrısız saç ekimi olarak kabul edilen anestezi uygulama tekniği devreye giriyor.

Saç ekimi söz konusu olduğunda saç köklerini çıkarmadan ve saç köklerinin ekleneceği alanları oluşturmadan önce, 2 farklı teknikle lokal anestezi sağlanmaktadır. Klasik saç ekimi yönteminde saç kökleri çıkarılmadan ve saç kökleri implante edilmeden önce lokal anestezi uygulamak için enjektörden anestezi verilir. Enjektör iğnesi, bu alanların bir çoğunu ağrıya karşı hissizleştirmek için kullanılabilir. Çünkü uygulama sırasında ağrı hissi, konforun bozulmasına ve saç ekiminin uzamasına neden olabilir. Ancak ağrısız saç ekimi ile iğnesiz özel anestezi cihazları sayesinde saç ekimi ağrısız olarak uygulanabilir. Bu cihazlar anestezik malzemeye basınç uygulayarak hızlı ve etkili bir anestezi sağlayarak gözeneklerin altındaki cilde ulaşmaya yarar. Cilde yalnızca silikon kafanın temas ettiği bu cihaz sayesinde, tedavi alanı uyuşur ve hasta herhangi bir iğne olmadan ameliyata hazır hale gelir.

Ağrısız saç ekimi iğneden korkan ya da iğne uygulaması istemeyen hastalar için son derece yararlıdır. Lokal anestezi için iğne kullanılmadan püskürtme yoluyla uygulanan anestezi sayesinde hastalar işlem sonuna kadar herhangi bir ağrı hissetmeden konforlu bir şekilde uygulamanın bitmesini bekleyebilirler.

Çok rahat olan ve hastanın film izlemesine bile izin veren lokal anestezi işlemin sorunsuz geçmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda saç ekim ameliyatı sırasında saç derisine yerleştirilen özel bir sıvı kullanarak iyileşme süresi hızlandırılmakta ve ayrıca hastanın işlem sonrası çok az ya da hiç şişme yaşamaması sağlanmaktadır. Hastaların çoğu için, 48 saat içinde çalışmaya geri dönebilir ve yedi gün içinde spor gibi normal etkinliklere devam edebilir.

Ağrısız saç ekimi tekniği ile iğne korkusu yüzünden bu işlemi ertelemiş olan hastalar da bir seçenekleri olduğunu görmektedir. Lokal anestezi için iğnelerin kullanılmadığı bu yöntemde hasta herhangi bir ağrı hissetmez ya da anestezinin etkisi kısa sürmez. Klasik saç ekimi tedavilerinde olduğu gibi ağrısız saç ekiminde de lokal anestezinin etkinliği aynıdır.