Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PRP Tedavisi

Saç dökülmesi ve saç restorasyonuyla ilgili en ilginç şeylerden biri de yeni keşiflerin hemen hemen her gün yapılmakta olmasıdır. Saç ekimi sonuçlarını iyileştirmek için yeni cerrahi teknikler ve teçhizatlardan, ilk etapta hastanın saç kaybetmesini önlemeye yardımcı olabilecek ileri cerrahi olmayan saç bakımı tedavilerine kadar birçok gelişme yaşanmaktadır. Saç dökülmesi sorununu iyileştirebilecek cerrahi olmayan tedavilerden biri olan PRP tedavisi son zamanlarda oldukça popülerdir.

Vücuttaki kan, kırmızı kan hücrelerinden, beyaz kan hücrelerinden ve trombositlerden oluşur. Bunlar, pıhtılaşmayı kolaylaştıran, doku rejenerasyonunu teşvik eden ve hücre çoğalmasını başlatan büyüme faktörleri salgılayan küçük, disk şeklinde hücre parçacıklarıdır.  Trombositten zengin plazma (PRP), konsantre bir platelet ve plazma bileşen çözeltisini ayırmak için hastanın kendi kanı örneğini bir santrifüjde döndürerek oluşturulur. Trombositten zengin plazma, normal kan dolaşımında bulunan trombosit sayısının yaklaşık beş ile yedi katı kadar, yara iyileşmesine yardımcı olan biyoaktif proteinlerden oluşur ve sıklıkla spor yaralanmaları ve diğer travma şekillerinden muzdarip hastaların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur .

PRP tedavisi folliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) cerrahi saç ekimi sırasında hasat edilen verici folliküller için mükemmel, besin açısından zengin bir ekim materyali olarak kullanılabilir. Aynı zamanda konsantre PRP’yi doğrudan hastanın kafa derisine enjekte etmenin, androjenetik alopesi veya ortak genetik kelliklerinin bir sonucu olarak küçülen saç foliküllerinin hem boyutunu hem de sağlıklılığını artırabildiği bilinmektedir. Bu nedenle PRP tedavisi her iki şekilde de saç dökülmesini önlemek için kullanılabilir.

KİMLER PRP TEDAVİSİ OLMAMALI?

Ağır sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımı öyküsü olan hastaların yanı sıra,  trombosit fonksiyon bozukluğu sendromları, trombositopeni, hipofibrinojenezi, hemodinamik instabilite, sepsis, akut ve kronik enfeksiyonlar, kronik karaciğer hastalığı, anti-pıhtılaşma tedavisi sörenler, kronik cilt hastalıkları veya kanser, metabolik ve sistemik hastalıklar gibi tıbbi teşhis koyulmuş olan kişiler prp tedavisi için uygun değildir.

PRP, uzun yıllardır diğer tıbbi ve cerrahi yöntemlerde başarıyla kullanılmaktadır. PRP kullanma kararı kişisel bir karardır ve dikkatli bir araştırma, hekim ile görüşme ve danışmadan sonra verilmelidir. PRP güvenli ve doğaldır çünkü tedavi iyi hücreleri kafa derinizde yoğunlaştırır ve onları doğrudan ihtiyaç duyulan alana enjekte eder. Başka bir insandan kan enfeksiyonu alma olasılığı yoktur. PRP, hastanın değiştirilmemiş kendi hücrelerini kullanmayı içerir ve bağışıklık sisteminiz tarafından reddedilmeyecektir.

PRP tedavisinin saç dökülme sorununda mutlak etkinliğini sağlamak için kapsamlı klinik çalışmalar tam değildir ve tıbbi veriler henüz yayınlanmamıştır. PRP saç dökülmesi için bir tedavi olarak düşünülmemelidir ve bireysel etkinliği konusunda hiçbir garanti verilemez. Saç büyümesini desteklemede hiçbir PRP etkinliği iddia edilemez, çünkü böyle bir iddiada bulunulmasına izin verecek bir FDA onayı yoktur.

PRP tedavisi, ameliyat için uygun olmayan ya da saç restorasyon ameliyatını geciktirmek isteyen hastalar için cerrahi olmayan bir yaklaşıma olarak tercih edilmektedir.

Özetle, PRP terapisi, ameliyat için aday olmayan hastalar veya tedaviye daha agresif cerrahi dışı bir yaklaşım isteyen hastalar için saç dökülmesi konusunda fırsat sunar. Cerrahi hastalar için PRP tedavisi saç ekimi ameliyatı ile aynı gün yapılmaktadır.