Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sakal Ekimi

Eğer az sakalınız varsa, yalnız değilsiniz. Son zamanlarda sakal imajın bir parçası haline geldi ve çoğu erkek yaz kış fark etmeden sakal bırakıyor. Ancak bazı durumlarda sakallar istendiği kadar yoğun olmayabiliyor. Bu durum sakal ekimi ile  çözümlenebilse de öncelikle istenen yoğun sakallara neden sahip olamadığınıza dair bazı sebepleri inceleyelim.

Genetik: Eğer aileniz uzunsa, sizin de uzun boylu olma ihtimaliniz vardır. Aynı prensipler sakal büyümesi için de geçerlidir. Eğer babanız güzel kalın sakallara sahipse, sizin de bu tip bir sakala sahip olmanız mümkündür. Genetik, basitçe söylemek gerekirse, saç renginden zihinsel işleyişe kadar, hakkımızda çok şey belirliyor.

Hormonlar: Düzensiz büyümenin bilimsel nedenleri arasında, bazı erkekler için yanak bölgesinin, yüzün diğer alanlarına göre daha zayıf kan akımı olması bulunmaktadır. Bu önemlidir, çünkü daha az besin ve sakal üreyen hormonların bunu yanaklarınıza götürdüğü anlamına gelir. Bu bizi hormonlara, özellikle de testosterona yönlendirir. Testosteron, bizi ergenlikten erkekliğe sokan aynı hormon. Sakal büyümesini etkiler. Testosteronun düşük olduğu erkekler, her zaman böyle olmamakla birlikte, bazen sakal bırakmakta zorlanırlar.

Alopesi areata: Çoğu erkek alopesi areatadan muzdarip değildir. Ancak bu durum, sakalınız da dahil olmak üzere, vücudunuzun saç kaplı bölgelerinde küçük kellikler oluşmasına neden olmaktadır.

Yaşam tarzı: Hepimize yeterince uyumamız, doğru yiyecekleri yememiz, bolca egzersiz yapmamız ve bazı şeyleri çok fazla stres etmememiz söylenir. Sakal sağlığınız da dahil olmak üzere, genel sağlığınız için hepsi önemlidir. Beslenmenize göre, biotin ve niasin gibi besinler sakal büyümesine yardımcı olur. Genetiğinizi değiştiremezsiniz, ancak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek sakalınıza dövüş şansı verebilirsiniz.

Sakal ekimi son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Yüz bölgesinde kıl oluşumunun olması öncelikle genlerinize bağlıdır. Bazıları, kalın sakallı olabilirken diğerleri sakal bölgesindeki açıklıklar ile uğraşmak zorunda kalırlar. Başarılı bir sakal ekimi bu gibi bir durumda çözüm anahtarıdır. Ameliyat için iyi hazırlandığınızdan emin olmak için aşağıdaki talimatları uygulayın:

Sakal Ekiminden Dört Hafta Önce

Cerrahın önerdiği deri germe egzersizlerini uygulamaya başlayın.

Yeterli bir saç uzunluğunu korumak için kafa derisinin arka kısmındaki saçları kesmeyi durdurun

Alerjilere ve enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyun.

Sakal Ekiminden İki Hafta Önce

Saç dökülmesine karşı ilaç tedavisini bırakın.

Aspirin gibi kan sulandırıcı anti-inflamatuar ilaçları almayı bırakın.

Herhangi bir tansiyon veya şeker hastalığınız varsa, cerrahınızla görüşmeyi unutmayın.

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı bırakın.

Sakal Ekiminden Bir Hafta Önce

Alkol almayı bırakın. Alkollü içeceklerin tüketimi, sigara içmek kadar etkili olabilir.

Sakal Ekiminden Bir Gün Önce

Birisinden sizi kliniğe götürmek için yardım isteyin, çünkü cerrahiden hemen sonra araba kullanmak kesinlikle yasaktır.

İşlem için kliniğinize giyeceğiniz kıyafetlerinizi hazırlayın.

Son 24 saat boyunca yorucu egzersizlere maruz kalmaktan kaçının.

Sakal Ekimi Gününde

Sağlıklı bir kahvaltı yapın, ancak çay veya kahve içmeyin.

Krem, losyon ve diğer tüm kozmetik ürünleri bırakın.